Oburzenie, prychnięcie. Taka była moja reakcja gdy pierwszy raz usłyszałam to twierdzenie. Patrząc po wielu komentarzach, nie byłam w niej osamotniona. Uważam jednak, że opinia nie powinna bazować jedynie na emocjach i na powszechnie panujących stereotypach, dlatego zanim cokolwiek napisałam, uspokoiłam się, przeanalizowałam temat… i teraz zapraszam Was do tego samego 🙂

Zacznijmy od pozbycia się wszelkich emocji, uprzedzeń i stereotypów. Analiza wymaga otwartej głowy i pewnej “suchości”. Przypomnijmy  też sobie, co oznaczają słowa średnio i statystycznie. Następnie odpowiedzmy sobie na pytanie, czym właściwie jest inteligencja?

  1. Inteligencja

I tu pojawia się pewien problem. W świecie naukowym istnieją różne teorie czym inteligencja jest i jakie są jej cechy.* Jedna z teorii dzieli inteligencję na kilka różnych i niezależnych od siebie modułów: muzyczny, przestrzenny, logiczno-matematyczny, lingwistyczny, kinestetyczny, inter-  i intra- personalny. W innej teorii inteligencja jest przedstawiona jako zbiór różnych zdolności, zależnych od czynnika g. Im większy ten czynnik, tym lepsze rezultaty w “zdolnościach inteligencji”. Największy związek tej wartości widzi się z umiejętnością rozwiązywania problemów, która między innymi może być badana poziomem grania w szachy.

Istnieje też teoria, że wielkość czynnika g jest zapisana w naszym genotypie. Oznacza to, że choć byśmy zrobili całe mnóstwa ćwiczeń “na inteligencję” i zdrowo  żyli, w ciągu życia nie jesteśmy w stanie przekroczyć tej zapisanej wartości. Średnia wartość inteligencji dla ludzkości w tym przypadku może się jednak zmieniać drogą ewolucji. Niestety, w przeszłości nie przeprowadzano zbyt wielu testów na inteligencję, które moglibyśmy teraz porównać z naszymi wynikami ;).

Mając w głowie te teorie postarajmy odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie.

  1. Czy możliwe jest, aby mężczyźni byli średnio inteligentniejsi od kobiet?

Jeśli uznać pierwszą teorię za prawdziwą, myślę że dla każdego modułu rozkład inteligencji jest inny. Prościej ujmując – na przykład mężczyźni mogą mieć lepiej rozwiniętą inteligencję przestrzenną, a kobiety lingwistyczną. Dodatkowo, w tym wypadku wydaje mi się, że te różnice mogą wynikać nie tylko z płci, ale też z kultury i warunków życia danej społeczności. Przy tej teorii trudno o odpowiedź tak/nie.

Biorąc jednak pod uwagę czynnik g (teoria druga), tak, uważam, iż jest możliwe, że mężczyźni są średnio inteligentniejsi od kobiet (możliwe=niekoniecznie prawdziwe). Pewności mieć nie mogę, gdyż nie ma jednego słusznego testu na inteligencję, który potwierdzałby lub negował to twierdzenie. Wyniki mistrzostw szachowych uważam za bardziej wskazówkę niż dowód.

Czy warto się takim stwierdzeniem oburzać? Moim zdaniem nie :). Istnieje wiele różnic między kobietami i mężczyznami. W jednych cechach przoduje płeć damska, w innych męska i to zróżnicowanie jest piękne :). Oczywiście musimy pamiętać, że te średnie zależności nie warunkują cech jednostki. Po prostu nie przylepiajmy od razu kobiecie łatki “mniej inteligentna”, ani mężczyźnie “mniej mądry”.  Tyle 🙂

Mam nadzieję, że udało mi się w Was wzbudzić inne spojrzenie na tę sprawę :).


Chciałabym też zaznaczyć, że celem tego postu nie jest obronienie JKM, lecz zwrócenie uwagi na zbyt szybkie komentowanie i ocenianie tego co do nas dociera. Media zarzucają nas wieloma informacjami często tak zredagowanymi, aby wzbudzić w nas silne emocje i manipulować nami. Dlatego tak ważna jest umiejętność wyrabiania sobie opinii na podstawie wielu źródeł informacji i własnego myślenia z odstawieniem emocji i uprzedzeń na bok. Nie dajmy sobą sterować.


Jeśli o JKM chodzi polecam przeczytać co na ten temat ma do powiedzenia tutaj i generalnie na całym jego fanpage. I żeby było jasne – nie zgadzam się ze wszystkim co tam jest. Na przykład kobiety bardzo zasłużyły się nauce szczególnie w czasach XX-wiecznych wojen (patrz na przykład tutaj). Wciąż ta liczba wynalazków jest znikoma w stosunku do tego co na przestrzeni wieków wynaleźli mężczyźni, ale to chyba nic dziwnego patrząc na historię tego świata :). Jestem też świadoma, że czasem, szczególnie w tekstach mówionych, JKM posuwa się za daleko. Tak samo za daleko posuwają się media, odpowiednio manipulując jego wypowiedziami.  Stąd warto czasem przeczytać co autor miał na myśli :).


Trochę w temacie, trochę nie, ale myślę, że warto się podzielić :). Znalazłam dwa ciekawe filmiki o różnicy w zarobkach kobiet i mężczyzn:

https://www.youtube.com/watch?v=QcDrE5YvqTs

https://www.youtube.com/watch?v=13XU4fMlN3w


* Dla zainteresowanych polecam ciekawy artykuł na temat inteligencji.

Advertisements